Valid Tracking Rare (VTR)

Valid Tracking Rare (VTR) nedir dropshipping satıcılarının sıkça merak ettiği ve araştırdığı kavramların başında gelmektedir. İşte Valid Tracking Rare (VTR) hakkında detaylar…

Özellikle Amazon’da global gönderim yapan dropshipping satıcılarının devamlı takip etmesi gereken bir metriktir.
Amazon verilen siparişlerin müşteriye ulaştığını, satıcı tarafından sisteme girilen Traking ID kodu ile kontrol etmektedir. Amazon’un takip edemediği Traking ID kodları satıcı hesap sağlığı kısmında bulunan “Shipping Performance” kısmına olumsuz yönde etkilemektedir. Amazon burada minimum %95 üstünde bir başarı istiyor.
Amazon Hesap sağlığı

Valid Tracking Rare (VTR) Faydaları nelerdir?

“Paketim nerede” daha az müşteri iletişimi: Müşteri iletişimlerinin yaklaşık %40′ı sevkiyat durumuyla ilgilidir. Takip edilemeyen gönderiler takip edilen gönderilere göre 35 kat daha fazladır. 
– Takip edilmeyen gönderiler için Kusurlu Sipariş Oranı, takip edilen gönderiler için olan orandan 1.7 kat daha fazladır.
‘Siparişim gelmedi, almadım vb’ için açılan A’dan Z’ye Garanti davalarını otomatik olarak kaybedersiniz. Geçerli takip bilgileri, bu iddialara karşı kendinizi temsil etmenize yardımcı olur ve kaybı önleyebilir. (A-to-Z Garanti blog yazımız)
– Müşteriler, paketlerini takip edebilmenin, olumlu bir geri bildirim bırakmanın ana nedenlerinden biri olduğunu söylüyor.
– Geçerli takip bilgileri, kayıp bir gönderiyle ilişkili maliyetleri önemli ölçüde azaltabilir. Bir paket taşıma sırasında kaybolursa, nerede kaybolduğunu öğrenmek ve ardından sorumluluğu belirlemek için izlemeyi kullanabilirsiniz.

Amazon’a geçerli takip bilgilerini hangi taşıyıcılar sağlıyor?

– Gönderilerinizin %98’inde geçerli takip oranı varsa ve zamanında teslimat oranınız %97 olduğunda, kargo sürelerini kısaltmaya hak kazanırsınız. Bunun geliri artırdığı kanıtlanmıştır.

Amazon ile entegre olan taşıyıcılar, gönderiyi onayla sayfasındaki açılır menüde gösterilir. Başlıca onaylı taşıyıcı adları şunlardır, (Daha fazlasını Seller Central hesabınızda görebilirsiniz.)
-China Export
-DHL
-FedEx
-Royal Mail
-Yanwen

Geçerli takip bilgisi var, ancak Geçerli Takip Oranım düşük. Nedeni nedir, ne yapmalıyım?

– Sağladığınız takip numarası yanlış, Çince veya özel karakterler içeriyor olabilir. Order menüsünden girdiğiniz bilgileri kontrol edebiliriz.
-Sistem taşıyıcıdan güncelleme alamıyordur. Taşıyıcı ile iletişime geçilmelidir.
-Takip numaranız doğru ancak belirttiğiniz kargo şirketi ile ilişkili değil. Örneğin, bir paketi göndermek için UPS’i kullanırsanız ancak taşıyıcı adı olarak “USPS” girerseniz, takip bilgileri onaylanmadı olarak işaretlenecektir. Taşıyıcı firma ile iletişime geçebilirsiniz.
– Edit shipment sayfasında orta kısımda taşıma türünü yanlış yazmış olabilirsiniz.
Valid Tracking Rare (VTR) performansınızın mağaza sağlığı ile doğrudan ilgisi vardır ve hesabınızı suspend riski ile karşı karşıya bırakır.
Son güncellemeler ile Amazon artık genel suspendin yanına takip edemediği siparişlerde kategori suspendi göndermeye başlamıştır. VTR ile ilgili Seller Central yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Birçok kişi veya kurumun müfredat diye anlattığı bilgilere blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Yeni yazılarımızı hızla tamamlamaya çalışıyoruz. Amazon ve bizim hakkımızda daha detaylı bilgiye TELEGRAM kanalımızdan ulabilirsiniz.