BuyBox Arttırma Stratejileri

Buybox arttırma stratejileri, Amazon’da satış yapan hemen hemen her satıcının ilk dikkat edeceği, üstüne düşeceği noktaların başında gelmektedir. Fakat burada önemli olan strateji oluşturmaktan ziyade bu stratejinin verimliliğidir.

BuyBox Nedir ve Neden Önemlidir?

Buybox, aynı ürünü satan birden fazla satıcının yer aldığı Amazon ürün sayfasında, “Şimdi Al” veya “Sepete Ekle” gibi ana eylem düğmelerine sahip olan bölümdür. Müşterilerin büyük bir çoğunluğu, BuyBox’a sahip olan satıcıdan ürünü satın almaktadır. Dolayısıyla, Buybox’a sahip olmak, satıcılar için rekabet avantajı sağlamak ve satışları artırmak açısından önemlidir.

BuyBox Arttırma Stratejileri 2023

BuyBox Arttırma Stratejileri

Rekabet Analizi ile BuyBox Rekabetini Aşma

Buybox rekabeti arttırırken, Amazon satıcıları için de en büyük önem arz eden konuların başında gelmektedir. Bildiğiniz gibi e-ticaret başlı başına satıştan ibaret değildir. Bu satışları yönetirken aynı zamanda başarılı, stratejik analizler yapılmalıdır. Rekabet analizi de bunlardan biridir.

Belirli bir üründe rekabeti oluşturan rakipler incelenmeli bu rakiplerden nasıl daha iyi olup, ön plana çıkılabileceği soru işaretleri cevaplanmalıdır. Bu fiyat farkı, alınan ürün yorumları, daha hızlı bir teslim sürecine sahip olmak gibi farklı faktörler sıralanabilir.

Yeni Trendlere Uyarak BuyBox Performansını Artırma

Satışları arttıran en büyük bir diğer faktörde trendlerdir. 2023 yılında öne çıkabilecek yeni trendleri takip etmek ve bu trendlere ayak uydurabilmek bizleri rakiplerimizden 1 adım ön plana çıkaracaktır. Örneğin, sesli arama, mobil kullanım, sosyal medya entegrasyonu, kullanıcı deneyimini geliştiren teknolojiler gibi trendlerin Amazon satıcılarının BuyBox performansını artırabilmektedir. Güncel ve yenilikçi stratejilerle birlikte marketin de yeni trendlere açık olması satış performansı için önemlidir.

BuyBox Arttırma Stratejileri

Müşteri Deneyimini Geliştirerek BuyBox Performansını Artırma

Müşteri deneyimini geliştirmek BuyBox performansını arttırmada son derece önemlidir. Peki ürünlerde müşteri deneyimini nasıl arttırabiliriz? Bir kullanıcı almış olduğu A ürününü belli başı bazı noktalarını eleştirebilir ve eksi yanlarını ortaya koyabilir.

Bu başlığa bir örnek verecek olursak A ürününün su geçirmesi ya da B ürünün çok kolay bir şekilde yıpranıyor olması. İşte burada da devreye A ürününe sahip olmamız durumunda bu eleştiri alan eksi yanlarını daha da geliştirmekten ve kullanıcıyı memnun etmekten ibaret. Böylece müşteri deneyimini geliştirerek BuyBox performansına da katkıda bulunabilirsiniz.

Genel itibariyle müşteri hizmetleri, iade ve değişim politikaları, ürün açıklamalarının kalitesi, ürün resimlerinin çekici olması, ürün yorumlarının yönetimi ve çok daha faktör müşteri deneyimini etkilemekte ve dolayısıyla BuyBox performansını da arttırmaktadır.

Amazon Danışmanlık Hizmeti

Amazon Bilgini Danışmanlık hizmeti ile ürün arama eğitimi, online arbitraj ve dropshipping gibi farklı iş modellerine hakim olabilir ve döviz kazanmaya başlayabilirsin. Amazon danışmanlığından faydalanan öğrencilerimize 7/24 destek veriyor ve Amazon’u baştan sona tamamen öğrenmesini sağlıyoruz. Amazon eğitimlerimiz için detaylı bilgiye Amazon Bilgini ana sayfasından ya da Telegram kanalımızdan ulaşabilirsiniz.