Ara Depo Nedir

Ara Depo Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda ara depo nedir, artıları ve eksilerinden bahsedeceğiz. Amazon gönderim çeşitleri olan FBA ve FBM hakkında bilginiz yok ise bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ara Depo Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Dropshipping için (FBM) Ara depo nedir?

Tedarikçiden veya üçüncü parti sitelerden sipariş ettiğiniz bir ürünü ara deponuza çekebilir burada gerekli işlemleri yaptırdıktan sonra müşterinize yollatabilirsiniz.
Hedef ülkelere gönderimi olmayan ürünleri ara depo ile gönderebilmeniz mümkündür.

Müşterilerinize farklı bir satıcı ismi, broşür veya fatura gitmesinin önüne geçebilmektedir. Amazon, Dropshipping Politikalarında ara depo kullanımının öneminden bahsetmiştir.

• Gönderi sizi kayıtlı satıcı olarak tanımlamıyorsa veya sevk irsaliyelerinde, faturalarda veya harici ambalajlarda sizden başka biri (diğer çevrimiçi satıcı dahil) görünüyorsa, başka bir çevrimiçi satıcıdan ürün satın almak ve bu satıcının doğrudan müşterilere göndermesini sağlamak, istisnasız kesinlikle yasaktır. Veya;
• Sevk irsaliyeleri, faturalar, dış ambalaj gibi sizinkinden farklı bir satıcı adını veya iletişim bilgilerini gösteren diğer bilgileri içeren ürünlerin gönderilmesi de kesinlikle yasaktır.

Ara Depo Nedir

Bir çok ara depo bu iki maddeyi ışığında satıcıların Amazon’da ara depo kullanarak dropshipping kurallarına uyduğunu ve suspend riskini ortadan kaldırdığını söyleyerek yanlış bir algı oluşturmaktadır. Sadece ara depo kullanmak sizi suspend riskinden kurtarmayacaktır. Amazon satıcı sözleşmesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ürünler ara depoya geldikten sonra hangi işlemlerden geçer?

Siparişiniz ara depoya ulaştıktan sonra eski kargo paketinden çıkartılıp fiziki olarak incelemesi yapılır. Başka bir satıcıya, ürüne, kampanyaya ait broşür veya faturalar çıkartılmaktadır.

Ürünü yeni bir koli içerisinde koyup sizin ve müşterinizin bilgileri yer olan kargo etiketi ile müşterinize sipariş gönderilmektedir.

Arbitraj için ara depo?

Özellikle Online Arbitraj için ara depo önemli bir konumda bulunmaktadır. Amazon’un kendi depolarını, kargosunu ve müşteri hizmetlerini kullanmak istiyorsanız (FBA) ürünleri isteğinize göre gönderemiyorsunuz. Kolinizi belli bir paketleme, etiketleme vb. sisteme göre hazırlamanız gerekmektedir.

Ara depo belli ücretler karşılığında ürünlerinizin kabulünü, poşetlemesini, etiketlemesini ve kolilemesini yapıp kargo firmaları ile kendi anlaşması üzerinden gönderimini yapmaktadır.

Dropshipping için ara depo kullanmanın eksi yönleri nelerdir?

Amazon, satıcıları ürünlerini kargo dahil fiyattan listelediği için müşterilerinden gelen iadelerde depoya ödediğiniz hizmet veya kargo maliyetini zarar olarak yazmasıdır.

Ara depolar e-ticaret satıcıları için önemli bir konumda bulunsa da maalesef bu hizmeti veren birçok şirket müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesi olarak sınıfta kalmaktadır.

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz merdiven altı depolar veya evlerinin garajlarını kapatıp bu hizmeti satmaya çalışan kişiler satıcıları zarara uğratmaktadır.Birçok kişi veya kurumun müfredat diye anlattığı bilgilere blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Yeni yazılarımızı hızla tamamlamaya çalışıyoruz. Amazon ve bizim hakkımızda daha detaylı bilgiye TELEGRAM kanalımızdan ulabilirsiniz.