Amazon FBA ve FBM Nedir

Son günlerde bazı satıcıların özellikle de Amazon’a yeni başlayanların Amazon’da FBA ve FBM nedir ve bunların ne farkı vardır gibi konularda bazı kafa karışıklıklarına sahip olduğunu görüyoruz ve bu nedenle hem bu terimleri açıklamak istedik hem de nerede hangisini kullanmamız gerektiğini anlatmak istedik.

Amazon’da FBA ve FBM Nedir?

FBA Nedir?

FBA “FulfillmentBy Amazon” un kısaltılmış hali olan terimdir. Bunun anlamı FBA iş modeli yapan satıcılar ürünlerini tedarikçilerinden satın alırlar ve bu ürünleri Amazon depolarına gönderirler. Daha sonra satış geldikçe bu ürünleri Amazon kargolar ve ürünün müşteriye teslimatını sağlar. Burada satıcı sadece satışlarını ve stoklarını takip eder. FBA satıcı bir de Amazon’un “Prime” özelliğini kullanıyorsa hem kargo ücreti hem de kargo hızı anlamında büyük avantajlara sahip olur.

FBM Nedir?

FBM “FulfillmentBy Merchant”ın kısaltılmış hali olan terimdir. Bunun anlamı satıcı ürünlerini Amazon’da listeler ve satış geldiğinde de ürünün kargolamasını kendi direk müşteriye yapar. Burada FBA den farklı olarak kargo fiyat ve hız avantajı yoktur.

Dropshipping Yapanlar FBA mi Yoksa FBM mi Yapıyor?

Dropshipping iş modelinde satıcıların kullandığı sistem FBM sistemidir. Dropshipping satıcıları stoksuz ticaret yaptıkları için Amazon depolarını kullanmazlar. Çünkü dropshipping te satıcı ürünü listeler ve listelenen ürünlerde satış geldiğinde direk amazon.com dan veya başka bir tedarikçiden ürünü satın alıp ya kendi ara deposuna çekip yeniden paketleme yapıp ürünü müşteriye gönderir ya da amazon.com dan satın alıp direk müşteriye gönderir. FBA sisteminde böyle bir şey yapmak mümkün değildir.

Satıcı ve Alıcı hesaplarda FBM mi yoksa FBA sistemi mi kullanılmalı?

Bizler satış yaptığımız ülkelerde FBA ürünlere değil FBM ürünlere girmeliyiz ki hem rekabet edebilelim hem de satış yapabilelim. FBA satıcılar Amazon depolarını kullandıkları için hem fiyat hem de kargo hızı bakımından FBM satıcılarından öndedirler ve FBM satıcılar aynı ürünlerde FBA satıcılarla rekabet edemezler. Satıcı, satış yaptığı ülkedeki envanterindeki ürünlerin FBM ürün olmasına bu nedenle dikkat etmelidir.

Ancak alıcı hesap tarafında durum farklıdır. Alıcı hesaplarda ürünün ister deponuza isterse direkt müşteriye gönderilmesinde kullanılması gereken sistem FBA sistemidir. Daha açıklayıcı olmak gerekirse siz müşterinizin size sipariş ettiği ürünü deponuza ya da müşterinize göndermek isterseniz FBA satıcıyı seçmelisiniz ki hem ürününüz hızlı gitsin hem de ürünün orjinalliği ve kalitesi açısından sorun yaşamayın. Zaten kullandığımız yazılımlarda buna bağlı olarak alıcı tarafta FBM ürünlerin envanterimize girmesini engelleyen filtreler bulunmaktadır ve bunu kullanarak alıcı hesabınızda FBM ürünlerden kaçabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında özetlemek gerekirse;

Satıcı hesabımız tarafında sadece FBM ürün listeliyoruz. Alıcı hesabımız tarafında ise sadece “FBA” ürün ile sipariş veriyoruz.

Hepinize bol satışlar dileriz.

Birçok kişi veya kurumun müfredat diye anlattığı bilgilere blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Yeni yazılarımızı hızla tamamlamaya çalışıyoruz. Amazon ve bizim hakkımızda daha detaylı bilgiye TELEGRAM kanalımızdan ulabilirsiniz.