Amazon'da faturaya sahip olmanız yeterli mi
Amazon’da faturaya sahip olmanız yeterli mi? Amazon’a yeni başlayacak kullanıcıların merak ettiği konulardandır. Bildiğiniz üzere e-ticaret siteleri satıcı olarak başvururken onayladığımız sözleşmede satılan ürünlerin sorumluklarını satıcılara bırakmıştır.

Amazon’da Faturaya Sahip Olmanız Yeterli mi?

Satıcı hesabınız zaman geçtikçe Amazon’un gözünde değerlenir ve birçok markayı herhangi bir belge göstermeden satışa açmanıza izin vermektedir. Botların rutin kontrolleri olmadığı sürece Amazon sizden herhangi bir fatura istememektedir.

Amazon’un hangi faturaları kabul edip etmeyeceği tam net değildir.

Genel olarak bilinen fatura üzerindeki bilgiler ile Amazon hesabınızdaki bilgilerin eşleşmesi ve faturada ürünü satan firmanın iletişim bilgileri olması gerekmektedir.
Tüm bilgiler eşleşmiş olsa dahi Amazon faturanızı kabul etmeme, faturanın gerçekliğini sorgulama veya satın aldığınız firmayı tedarikçi olarak kabul etmeme ihtimali vardır. Amazon fatura kısmında da bu bilinmesi gereken bir noktadır.
Amazon politikalar gereği ürünü marka sahibinden, yetkili distribütör veya tedarikçiden almasını istemektedir. Yani üçüncü parti olan Walmart’tan vb. sitelerden aldığınız faturaları Amazon kabul etmemektedir.
Yeterliliği kanıtlanmış faturalar Amazon’un rutin kontrolleri ve müşteri şikayetlerinde size güvende tutmaya yarayabilmektedir.

Ancak,

Markanın Amazon’a yapmış olduğu satıcı şikayetinde Amazon bizden “Satış yetki belgesi ” istemektedir. Böyle bir süreç yaşandığı andan itibaren faturaya sahip olmanız sizi bu problemden kurtaramayacaktır.
Sanılanın aksine faturaya sahip olmanız o ürünü yasal olarak tekrar satabilme hakkına sahip olduğunuz anlamına gelmemektedir.
Eğer yasal olarak, risksiz bir şekilde Amazon veya başka bir pazaryerinde satış yapmayı düşünüyorsanız;
Satış yapacağınız ülkede marka sahibi veya yetkili distribütörle resmi bir sözleşme imzalamanız gerekmektedir.

Birçok kişi veya kurumun müfredat diye anlattığı bilgilere blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Yeni yazılarımızı hızla tamamlamaya çalışıyoruz. Amazon ve bizim hakkımızda daha detaylı bilgiye TELEGRAM kanalımızdan ulabilirsiniz.