Amazon Dropshipping Alıcı Hesap Sağlığı

Amazon Dropshipping iş modelinde alıcı hesapları hayati bir öneme sahiptir. Amazon Dropshipping alıcı hesap sağlığı çoğu kullanıcının es geçtiği konulardan olabilmektedir. Bunun sebebi satıcının ürünlerini amazon.com üzerinden tedarik etmeye çalışması ve bu hesapların kapanması ile beraber ürün tedarik edemeyip satıcı hesaplarının riske girmesi ile sonuçlanmaktadır.
Amazon satıcıları global ve ara depo gönderimleri olarak iki farklı gönderi yapmaktadır..
Yazımıza başlamadan önce amazonun dropshipping politikasını iyi analiz etmemiz gerekmektedir. (Bu politikalara daha sonraki yazımızda değineceğiz.) “https://sellercentral.amazon.com/help/hub/reference/201808410

Alıcı hesapları açılırken nelere dikkat etmemiz gerekmekte?

  • Hesaplarınızın birbiriyle ilişkilendirilmemesi için her hesapta farklı bilgilerinin olması gerekmektedir. Amazon sizi ip adresinizden, kullandığınız kredi kartından ve telefon numaranız üzerinden ilişkilendirebilir. Bu sebepten dolayı açacağınız yeni bir hesapta farklı telefon numarası, farklı bir ödeme yöntemi ( tek kredi kartınız var ise sanal kart çıkartıp onu kullanabilirsiniz) ve farklı bir ip adresi olması ilişkilendirmenizi neredeyse imkânsız hale getirecektir.
  • Amazon sizi adresiniz ile eşlememektedir. (Siz gene de fatura adresinizi yazarken araya bir yere farklı bir harf veya noktalama işareti kullanabilirsiniz)
  • Dünyada aynı isme sahip birçok insan olabileceği için isminiz botlar tarafından ilişkilendirilmemektedir.
  • Farklı hesaplarınız olsun. Ara depo ile gönderilmek için prime ve hangi ülkelerde satış yapıyorsanız her ülke için ayrı hesaplarınız olsun.
  • Aynı ip üzerinden kullanacaksanız farklı tarayıcılar üzerinden giriş yapmanız daha sağlıklı sonuç verecektir.

Alıcı hesaplarının kapanma sorunu?

Öncelik ile Amazon’u hayır kurumu olarak görmeyi ve depolarını kendi depolarımız gibi kullanmayı bırakmayı öğrenmemiz gerekmektedir. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse;

“Ürün tedarik ederken Amazon’un müşterisiniz. Her siparişinizde Amazon sizin üzerinizden bir kar elde ediyor. Ancak birçok satıcı Amazon’a sen bu ürünü bana ücretsiz gönder ben satmaya çalışıyorum olmadı sana gene ücretsiz kargo olarak geri gönderirim demektedir. “

İadeleriniz de belli nedenleri seçerseniz Amazon sizden iade için bir kargo ücreti istememektedir (ürün açıklaması farklı, ürün bozuk vs). Bu seçenekleri seçmek birçok satıcı tarafından zarar etmemek için kullanılmaktadır.

Unutmamak gerekir ki Amazon sizden bir kazanç elde edemez ise sizi sistemde tutmak istemeyecektir. Bunu ölçümlemek içinde belli algoritmaların botlar tarafından kullanılması gerekmektedir. Her bir iade ve iade seçeneğiniz botların dikkatini çekmektedir.

Amazon Dropshipping Alıcı Hesap Sağlığı İçin Nasıl Önlemler Alırım ?

1) Farklı hesaplarınız olması gerekmektedir.

2) İade oranlarının sipariş oranlarına göre kabul edilebilir olması gerekmektedir.

3) Ara depo ile gidecek envanterinize hâkim olup ürünlerin hedef ülkedeki gümrük kurallarına uyduğundan emin olmamız gerekmektedir. Örneğin Japonya’da kesici ve delici ürünlerinin gümrükte takılma olasılığı %90 dır. Ya da Meksika’da ahşap ürünler gümrükten %99 oranda geçmemektedir. Bu tarz ürünleri sattığınızda, kullandığınız program satın almadan önce sizi uyarmıyorsa ürün gümrükten geri dönecek ve sizde Amazon’a iade etmek isteyeceksiniz.

4) Hesaplarınıza iyi hâkim olun ve hesaplar arasında ilişkilendirmeye sebep verecek değişiklikler yapmayınız. (Aynı kredi kartı vs kullanımı)

5) Müşteriniz size iadeyi nasıl yaptıysa sizde karşı tarafa o sebepten iade talebi açınız ve açıklama kısmına fotoğraf vs elimde mevcuttur yazınız. İade kargo ücreti çıkıyorsa da bu zararı göze almanız bunun bir ticaret olduğunu ve sıfır riskle ilerleyemeyeceğinizi anlamamız gerekmektedir.

Amazon’dan Amazon’a dropshipping iş modelinde “Satıcı Hesaplarınız” sizin için ne kadar değerli ise “Alıcı Hesaplarınız” da bir o kadar değerli olduğunu unutmayınız. Amazon Dropshipping alıcı hesap sağlığına önem gösteriniz.

Birçok kişi veya kurumun müfredat diye anlattığı bilgilere blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Yeni yazılarımızı hızla tamamlamaya çalışıyoruz. Amazon ve bizim hakkımızda daha detaylı bilgiye TELEGRAM kanalımızdan ulabilirsiniz.