Amazon A'dan Z'ye Garanti (atoz)

Amazon A’dan Z’ye Garanti, Amazon’un müşterilerine sunduğu bir hizmettir. Bu garanti, müşterilerin Amazon üzerinden yaptıkları alışverişlerin güvenli ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Amazon A’dan Z’ye Garanti hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır:

Amazon A’dan Z’ye Garanti (atoz) nedir?

Amazon A’dan Z’ye Garanti, müşterilerin Amazon üzerinden yaptıkları alışverişlerin güvenliğini ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan bir hizmettir. Bu garanti kapsamında, müşterilerin aldıkları ürünlerin orijinal olması, çalışması, ürün açıklamalarında belirtilen özelliklere sahip olması ve hasar görmemiş olması gibi birçok koşul yer alır.

Amazon A’dan Z’ye Garanti nasıl çalışır?

Amazon A’dan Z’ye Garanti, müşterilere ürünlerinin değiştirilmesi veya iadesi gibi seçenekler sunar. Amazon, iade işlemlerinde ürün fiyatının tamamını veya bir kısmını müşterilere geri öder. Bu süreçte Amazon, müşterilerin memnuniyetini sağlamak için satıcılar ve müşteriler arasında hakem görevi görmektedir.

Amazon A’dan Z’ye Garantinin avantajları nelerdir?

Ayrıca, Amazon A’dan Z’ye Garanti, satıcılar için de önemli bir avantajdır. Satıcılar, Amazon’da satış yaparken, müşterilerin iade işlemleri gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Ancak, Amazon A’dan Z’ye Garanti sayesinde, satıcılar, müşteri memnuniyetini sağlamak için tüm sorunları hızlı ve etkili bir şekilde çözebilirler. Bu da satıcıların Amazon’da daha başarılı olmalarına yardımcı olur.

Amazon A'dan Z'ye atoz nedir

Amazon A’dan Z’ye Garantinin satıcılara dezavantajı nedir?

Amazon Dropshipping satıcıların müşterilere karşı en savunmasız olduğu konuların başında sayılabilir. Amazon benimsediği %100 müşteri memnuniyeti politikası gereği karar aşamasında taktir hakkını müşterisinden yana kullanma eğilimindedir.

Bazı art niyetli müşteriler Amazon’un bu politikasını bildiği için bu haklarını olumsuz yönde kullanmayı seçebiliyorlar. Bu sayede Dropshipping satıcılarından ürünü ve ürünün ücretini alabiliyorlar.

Bu tarz kötü niyetli müşterilerin %90’ı ürünün kendisine ulaşmadığını iddia etmektedirler ve Amazon’a mağdur olduklarını beyan edip sorunu çözmesini isterler.

Bu şikâyetten sonra Amazon ilgili siparişi inceler ve müşteriye ulaşıp ulaşmadığını satıcı tarafından sisteme işlenen kargo takip numarasından kontrol eder. Yurt dışında kargo firmalarının bazıları ürünü ilgili adresin önüne bırakır ve herhangi bir imza, fotoğraf almadan oradan ayrılabiliyor.

Amazon ürünün müşteriye direk teslimatına kadar olan tüm süreçte satıcıyı sorumlu tutmaktadır. Bu nedenden dolayı kargo teslim ekranında bir imza görmek istiyor.

Konuyu toparlayacak olursak, Amazon için teslim ekranında bir imza yok ise müşteri haklıdır ama kargo teslim ekranında bir imza var ise satıcı haklıdır. Merak etmeyin eğitimlerde bununda çözümünü gösteriyoruz.

Amazon A’dan Z’ye Garanti’nin Amazon Dropshipping eğitimlerinde yeri nedir?

Amazon’da Dropshipping iş modelini benimsemiş kişilerin takip etmesi gerektiği bir konudur ve hesap sağlığı kısmında Dropshipping eğitimi alan kişilere gerekli ayrıntıların verilmesi ve alması gerektiği aksiyonları bilmesi gerekiyor.

Sonuç olarak, Amazon A’dan Z’ye Garanti, Amazon’un müşterilere sunduğu bir hizmettir ve müşterilerin alışverişlerini daha güvenli ve sorunsuz hale getirmek için tasarlanmıştır. Amazon FBA Eğitimi ve Amazon Dropshipping Eğitimi’ne sahip kişiler için de büyük bir avantaj sağlar. Çünkü, müşterilerin güvenli bir şekilde alışveriş yapmaları ve memnun kalmaları, bu kişilerin işlerini daha da başarılı hale getirmelerine yardımcı olur.

Amazon A’dan Z’ye Garanti, Amazon’da satın alınan ürünlerin teslimatından sonra müşterilerin aldıkları ürünlerle ilgili herhangi bir sorun yaşaması durumunda geçerlidir. Bu sorunlar, ürünün hasarlı veya eksik olması, yanlış ürün gönderilmesi, teslimat süresinin aşılmış olması gibi durumlar olabilir. Müşteriler, ürünle ilgili herhangi bir sorun yaşadıklarında, Amazon müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek sorunlarını çözebilirler.

Bu sayede, Amazon, müşterilerin ve satıcıların güvenini kazanır ve dünya çapında bir ticaret platformu olarak başarısını sürdürür.

Birçok kişi veya kurumun müfredat diye anlattığı amazon eğitimi bilgilerine blog sayfamızdan ücretsiz ulaşabilirsiniz. Yeni yazılarımızı hızla tamamlamaya çalışıyoruz. Amazon ve bizim hakkımızda daha detaylı bilgiye TELEGRAM kanalımızdan ulabilirsiniz.